Polska w świecie gier – gry na 11 listopada

Opublikowano: 11.11.2024

Autor: Jakub Bugielski

11 produkcji z okazji święta niepodległości - gry na 11 listopada

Z okazji 11 listopada przyglądamy się grom, które uwzględniają polskie akcenty. Wszak świętowanie Dnia Niepodległości może mieć także swój wymiar wirtualny! Oto gry na 11 listopada, które wprowadziły polskie akcenty do międzynarodowego świata gamingu, oferując ciekawe nawiązania do polskiej historii, kultury i wartości. Idealne do uczczenia 11 listopada jako gracz!

1. The Medium – horror osadzony w Polsce lat 90

Gry na 11 listopada - The Medium i Hotel Niwa

Nasze zestawienie otwiera gra The Medium od polskiego studia Bloober Team. To horror psychologiczny, którego akcja rozgrywa się całkowicie w Polsce, lat 90. Główna bohaterka, Marianne, podróżuje między rzeczywistością a światem duchów, badając nawiedzony Hotel Niwa. Inspiracją dla budynku była architektura epoki PRL-u, a fabuła gry zawiera subtelne nawiązania do historii Polski. W grze można odnaleźć detale odnoszące się do ówczesnych realiów — widokówki, wycinki z gazet czy samochody z tamtej ery. Wszystko to dodatkowo wzmacnia immersję i pozwala zagłębić się w polską atmosferę sprzed lat.

2. Terror Billy – główny bohater serii Wolfenstein

Gry na 11 listopada - Blazkowicz, Wolfenstein The New Colossus

Postać Williama „B.J.” Blazkowicza głównego bohatera serii Wolfenstein — którego Naziści ochrzcili ksywką „Terror Billy” — jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w świecie gamingu. Amerykański żołnierz polskiego pochodzenia walczy z nazistami w alternatywnej rzeczywistości, gdzie Trzecia Rzesza przejęła władzę nad światem. Choć Blazkowicz działa głównie w imię wolności na świecie, jego polskie pochodzenie przypomina o wartościach, które Polska reprezentowała przez wieki – opór, odwagę i walkę o wolność. Symboliczne odniesienie do polskiego dziedzictwa dodaje serii Wolfenstein charakteru, podkreślając nieugiętą walkę z tyranią.

3. Lidia Sobieska – mistrzyni karate i polska Premier z Tekkena 7 i Tekkena 8

Gry na 11 listopada - Lidia Sobieska, Tekken 7

Serii Tekken nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Na przestrzeni lat w kolejnych odsłonach pojawiło się całe zatrzęsienie różnorakich postaci. W Tekkenie 7 swój debiut miała reprezentantka naszego kraju — premier Polski (!) Lidia Sobieska — która niedawno także pojawiła się w 8 odsłonie cyklu. Polska mistrzyni karate jest symbolem siły i determinacji (co wspomina nawet w swoich arenowych odzywkach), które odwołują się do polskiej historii tradycji. Obecność Lidii Sobieskiej w grze to także znak rosnącej obecności Polski w światowym gamingu. Nawet ojciec serii, Katsuhiro Harada, wspomniał w jednym z wywiadów, że już dawno chciał dodać polskiego reprezentanta do gry, choć udało się to dopiero w ramach dodatku do Tekkena 7.

4. Anna Kos i miś Wojtek – bohaterowie Iron Harvest

Gry na 11 listopada - Anna Kos i mis Wojtek, Iron Harvest

Iron Harvest to strategia czasu rzeczywistego osadzona w alternatywnej wersji lat 20., inspirowanej motywami dieselpunkowymi i alternatywną historią z uniwersum „1920+” autorstwa polskiego artysty Jakuba Różalskiego. W grze pojawia się postać Anny Kos, polskiej bohaterki, której towarzyszy wierny niedźwiedź Wojtek – bezpośrednie odniesienie do legendarnego niedźwiedzia z Armii Andersa, który towarzyszył żołnierzom podczas II wojny światowej. Ta nietypowa para świetnie wspiera się na polu walki, siejąc spustoszenie w szeregach wroga. Jest także przykładem odwagi, lojalności i niezwykłej więzi, jakie charakteryzowały żołnierzy tamtego okresu. Anna Kos i Wojtek wprowadzają do gry polski duch walki i patriotyzm, będąc jednocześnie fascynującą parą bohaterów.

5. Rozmowa o Katyniu – Metal Gear Solid 3

Gry na 11 listopada - Katyn, Metal Gear Solid 3 Snake Eater

Seria Metal Gear Solid — jak i generalnie wszystkie produkcje spod ręki Hideo Kojimy — od zawsze słynęła z wielowątkowej, barwnej fabuły. To także produkcje, które nie bały się poruszać trudnych czy kontrowersyjnych tematów. Tak też stało się w Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Pojawia się tam krótka, ale znacząca wzmianka o Katyniu – miejscu masakry tysięcy polskich oficerów przez NKWD podczas II wojny światowej. Jedna z postaci w trakcie rozmowy wspomina o tym wydarzeniu, wprost obwiniając o wszystko ZSRR. Choć to niezwykle krótki moment, ma bardzo duże znaczenie dla polskich odbiorców, którzy odnajdują tu echo pamięci o bolesnych losach kraju. Tematyka Katynia niezwykle rzadko poruszana jest w grach, szczególnie w tak bezpośredni sposób, za co należy się uznanie Hideo Kojimie.

6. Polacy w Grand Theft Auto – Pulaski i „Krystyna from Poland”

Gry na 11 listopada - Pulaski, GTA San Andreas

Seria Grand Theft Auto to prawdziwe popkulturowe zjawisko, w którym znajdziemy także odniesienia do Polaków. W GTA: San Andreas pojawia się postać Eddiego Pulaskiego – skorumpowanego policjanta-rasistę, którego spotykamy już na samym początku zabawy. Z kolei w GTA IV wspomniana jest postać „Krystyny from Poland”, epizodycznej bohaterki jednej z audycji radiowych, która nawiązuje do polskich emigrantów w Nowym Jorku. Te małe odniesienia w serii GTA pokazują, że polska obecność jest zauważalna nawet w tak odległych miejscach, jak fikcyjne miasta świata przestępczego w grach.

7. Wieś Krwawitze – Serious Sam: The Second Encounter

Gry na 11 listopada - Wieś Krwawitze, Serious Sam: The Second Encounter

Serious Sam to ciesząca się w naszym kraju olbrzymim sentymentem seria gier pełna humoru i szalonych walk. I tutaj także pojawia się polski akcent. W drugiej części — Serious Sam: The Second Encounter — natrafimy na wieś o nazwie Krwawitze, która stylizowana jest na wzór polskich osad. Ta lokalizacja — jak zresztą i cała gra — jest lekko przerysowana, lecz stanowi zabawny i klimatyczny ukłon w stronę polskich fanów gry. Sama lokalizacja, pomimo komediowego tonu, jest też jedną z kluczowych dla fabuły w grze.

8. Misja „Reinforce Bialystok” – Command & Conquer

Gry na 11 listopada - Misja Reinforce Bialystok, Command & Conquer

Pierwszy Command & Conquer, prócz bycia świetnym RTSem i wyniesieniem gatunku na nowy poziom, wprowadził aspekt polskości. Chodzi w tym wypadku o misję „Reinforce Bialystok” z kampanii GDI, w trakcie której zadaniem gracza jest ochrona ludności Białegostoku. Z jednej strony wprowadza to polski aspekt geograficzny do wydarzeń gry. Z drugiej z kolei pozwala na refleksję, jak często Polska była (i wciąż jest) krajem na styku działań wojennych. Zabawną ciekawostką (choć może mniej dla mieszkańców Białegostoku!) jest sposób ukazania miasta w C&C. Otóż gra sugeruje, że jest to… wieś — co widać na przerywniku filmowym.

9. Kierowanie oddziałem AK – Company of Heroes II

Gry na 11 listopada - Armia Krajowa, Company of Heroes II

Kolejny RTS na naszej liście, tym razem Company of Heroes II. W jednej z misji tej drugowojennej strategii gracze mają możliwość dowodzenia oddziałami Armii Krajowej — polskiego ruchu oporu walczącego z niemieckim okupantem. Sama misja jest dość oryginalna na tle innych etapów, gdyż skupia się na działaniach niewielkiego oddziału, który, współpracując z ZSRR, walczy z niemieckimi siłami. Powodem, dla którego pozycja ta jest na tej liście, jest jednak finał owej misji. Jak to często bywało w historii, oddział AK stał się po wykonaniu zadania niewygodny, przez co jego członkowie zostali rozstrzelani przez żołnierzy ZSRR. Warto wspomnieć, że etap ten wywołał po premierze niemałe poruszenie wśród Rosyjskich graczy.

10. Jednostka Uhlan – Final Fantasy XII: The Zodiac Age

Gry na 11 listopada - Uhlan, Final Fantasy XII: The Zodiak Age

Przyszedł czas na kolejny polski aspekt z kraju kwitnącej wiśni. W Final Fantasy XII: The Zodiak Age, jednej z części słynnej serii jRPG, znajdziemy jednostką Uhlan. To oddział inspirowany polskimi ułanami, czyli lekką jazdą, która odegrała ważną rolę w historii polskiego wojska. Hiroyuki Ito — twórca FF12 — chciał zmienić tradycyjną klasę w grze walczącą za pomocą broni drzewcowej. A że twórca zafascynowany był polską historią, to padło właśnie na naszego słynnego ułana. Choć Uhlan przedstawiony jest w grze w bardziej fantastycznej formie, inspiracja polską kawalerią to wciąż miły smaczek i ukłon w stronę polskich tradycji wojskowych.

11. Kucharz Gorący Kubek – Disco Elysium

Gry na 11 listopada - Goracy Kubek, Disco Elysium
Nasze zestawienie zamyka Disco Elysium, nietypowa gra RPG o zabarwieniu kryminalnym, w którym gracze prowadzą śledztwo w skórze detektywa z problemami (imienia nie zdradzimy, bo jego odkrycie powiązane jest z fabułą). W grze pojawia się na krótko postać kucharza, nazywanego Gorący Kubek. Jest to bezpośrednie nawiązanie do popularnej polskiej marki zup instant. To dowcipne odniesienie, które dodaje tej ciężkiej grze nieco lekkości i z pewnością wywołało niejeden uśmiech u polskich graczy. To także przykład, że polskie inspiracje mogą objawiać się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach i kontekstach!

Ale zaraz, czy to już koniec? A inne gry na 11 listopada?

Przedstawiona w tym tekście lista gier na 11 listopada nie wyczerpuje oczywiście tematu. Jest bowiem jednostka GROM, która pojawia się w Medal of Honor z 2013 roku. Są dwie polskie operatorki w Rainbow Six: Siege. Jest nasz słynny elektryk w grze Hitman: Rozgrzeszenie. W GTA Online pojawia się nawet prototypowy polski czołg (który niestety nigdy nie wszedł do produkcji!). Odniesień do polskich postaci, lokacji czy wydarzeń jest w grach cała masa. Tu jednak chcieliśmy przedstawić mniej oczywiste i raczej pominięte przypadki. Czy jeszcze kiedyś wrócimy do tego tematu i go rozwiniemy? Czas pokaże…
Jakub Bugielski

Autor:
Jakub Bugielski
Gracz z niemal trzema dekadami doświadczenia na karku, który swoją przygodę z graniem rozpoczął od Commodore 64 i Atari 2600, by potem, jak każdy Polak, tłuc bez opamiętania na Pegasusie. Dziś gracz głównie PC, wiecznie zakochany w strategiach wszelakich (z naciskiem na RTS), RPG i indykach.

Kolejny artykułCall of Duty: Black Ops 6 w...