Cracow Game Fest - SteelWorks Game Fest!
Cracow Game Fest - SteelWorks Game Fest!

Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna – czas: jak spowolnić i przyspieszyć grę

Opublikowano: 24.07.2025

Autor: Jakub Bugielski

Jak spowolnić i przyspieszyć grę w Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna

Masz problemy z walką ze sztuczną inteligencją w Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna (Stronghold Crusader: Definitive Edition) i szukasz sposobu na to, by spowolnić grę? A może chcesz ją przyspieszyć? Możliwość manipulowania prędkością rozgrywki to przydatna funkcja dla graczy. Sprawdza się wtedy, gdy chcemy spokojnie rozbudować zamek, dokładnie zaplanować obronę lub po prostu przyspieszyć nudniejsze momenty. W tym poradniku wyjaśniamy, jak spowalniać i przyspieszać czas w Twierdzy Krzyżowiec: Edycja Ostateczna, kiedy to działa i dlaczego warto z niej korzystać.

Jak spowolnić i przyspieszyć grę w Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna

Zmiana tempa gry odbywa się za pomocą dwóch klawiszy: [–] (minus) służy do spowalniania, natomiast [+] (plus) do przyspieszania akcji na mapie. Każde naciśnięcie zmienia prędkość o jeden stopień – domyślna prędkość gry to „40”. Można ją zmniejszyć aż do wartości „10” (bardzo wolno) lub zwiększyć do „90” (bardzo szybko). Wszystko to znacząco wpływa na dynamikę bitew, tempo produkcji i reakcje przeciwników AI. Aktualną prędkość gry można sprawdzić w prawym górnym rogu ekranu (1). Komunikat wyświetla się na kilka sekund po tym, jak zmienisz szybkość gry.

Jak spowolnić i przyspieszyć grę w Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna

Warto jednak wiedzieć, że opcja zmiany prędkości dostępna jest wyłącznie w trybie jednoosobowym. Podczas rozgrywek wieloosobowych (multiplayer) tempo gry jest zablokowane i nie da się go zmieniać. Powód jest prosty: wszyscy gracze muszą grać w tym samym rytmie, aby zachować równe szanse.

Strona głównaSpis treści poradnika
Jakub Bugielski

Autor:
Jakub Bugielski
Gracz z niemal trzema dekadami doświadczenia na karku, który swoją przygodę z graniem rozpoczął od Commodore 64 i Atari 2600, by potem, jak każdy Polak, tłuc bez opamiętania na Pegasusie. Dziś gracz głównie PC, wiecznie zakochany w strategiach wszelakich (z naciskiem na RTS), RPG i indykach.

Poprzedni poradnikTwierdza Krzyżowiec: Edycja...
Kolejny poradnikTwierdza Krzyżowiec: Edycja...