Oblivion Remastered – jak działa Szczęście i jak je zwiększyć
Opublikowano: 28.04.2025
Autor: Jakub Bugielski

Wśród wszystkich atrybutów dostępnych w grze, wiele osób zastanawia się, jak działa Szczęście w Oblivion Remastered i czy warto w nie inwestować. Ten pozornie niewinny parametr ma bowiem niewielki, ale bardzo uniwersalny wpływ na skuteczność bohatera w niemal wszystkich aspektach rozgrywki. Co dokładnie zmienia wysoki poziom Szczęścia i kiedy opłaca się je rozwijać – i czy w ogóle warto zaprzątać sobie nim głowę? Przejdźmy zatem do szczegółów
Na tej stronie znajdziesz:
Jak działa Szczęście w Oblivion Remastered?
Szczęście (Luck) w Oblivion Remastered nie wpływa bezpośrednio postać. Nie podnosi także wprost obrażeń, pancerza czy regeneracji zdrowia postaci. Zamiast tego działa jako ukryty modyfikator — wzmacnia niemal wszystkie umiejętności bohatera.
Szczęście w Oblivion Remastered działa w dość prosty sposób, mianowicie:
- Szczęście na poziomie 50 punktów nie ma żadnego wpływu na bohatera.
- Każdy punkt Szczęścia powyżej wartości 50 podnosi skuteczność umiejętności o 0,4%.
- Oznacza to, że dla postaci posiadającej Szczęscie na poziomie 70, wszystkie zdolności będą skuteczniejsze o 8% (20 punktów powyżej 50 – 8%).
Działa to jednak w drugą stronę. Każdy punkt Szczęścia poniżej wartości 50 obniża skuteczność postaci. Jeśli więc nie planujesz rozwijać tego atrybutu, postaraj się mieć przynajmniej 50 punktów.
Na jakie umiejętności wpływa Szczęście w Oblivion Remastered?
Wiesz już jak działa Szczęście w Oblivion Remastered. Pozostaje jednak pytanie – w jaki jednak sposób oddziałuje na umiejętności? Zależy to od zdolności i wygląda tak:
- Broń sieczna (Blade) i Broń obuchowa (Blunt) – zwiększa zadawane obrażenia czy szansę na przebicie gardy wroga.
- Skradanie się (Sneak) czy Zabezpieczenia (Security) – postać jest odpowiednio trudniejsza do wykrycia i łatwiej jest jej otwierać zamki.
- Poszczególne szkoły magii – większa szansa na powodzenie zaklęć, co jest kluczowe szczególnie w przypadku wysokopoziomowych, bardzo kosztowych czarów.
- Perswazja (Speechcraft) i Kupiectwo (Mercantile) – w przypadku pierwszej to łatwiejsze przekonywanie NPC do swoich racji, dla drugiej to poprawa cen u kupców.
- Pancerz lekki (Light Armor), Pancerz Średni (Heavy Armor) i Blokowanie (Block) – zwiększa ilość obrony oferowaną przez pancerze i procent obrażeń blokowany przez tarcze.
- Alchema (Alchemy) – zwiększa skuteczność wytwarzanych mikstur.
- Płatnerstwo (Armorer) – zwiększa skuteczność wykonywanych napraw i zmniejsza szansę na uszkodzenie młotka do napraw.
Tylko dwie umiejętności nie zyskują nic za sprawą Szczęścia. Są to Akrobatyka (Acrobatics) i Atletyka (Athletics).
Kiedy warto rozwijać atrybut Szczęście w Oblivion Remastered
Pytanie powinno jednak brzmieć czy warto rozwijać atrybut Szczęścia w Oblivion Remastered. Tutaj wiele zależy od tego, jaką postać budujesz. Jeśli absolutnie zależy Ci na najwyższej skuteczności niektórych zdolności, jak Skradanie się, wtedy jak najbardziej warto inwestować w ten atrybut.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku zaklęć najwyższego poziomu. Jeśli chcesz zmaksymalizować ich szansę na powodzenie (a więc zminimalizować szansę na zmarnowanie magii), warto rozwijać atrybut Szczęście. Przyda się także postaciom hybrydowym, które korzystają z wielu zdolności jednocześnie.
W pozostałych przypadkach inwestowanie bezpośrednio w pozostałe atrybuty będzie dużo skuteczniejsze.
Jak zwiększyć Szczęście?
Szczęście w Oblivion Remastered zwiększysz na kilka sposobów. Są to:
- Wybór odpowiedniego znaku zodiaku. Mamy tutaj na myśli Złodziei (Thief), który, prócz innych premii, zaoferuje +10 punktów.
- Wybór konkretnej rasy. Prym wiodą tutaj Bretoni, którzy startują ze Szczęściem na poziomie 50.
- Podczas zdobywania poziomów. Możesz zwiększyć ten parametr, ale uwaga – kosztuje on aż 4 punkty (w porównaniu do 1 punktu dla pozostałych atrybutów).
- Przedmioty i zaklęcia. Niektóre przedmioty w grze oferują nieznaczną poprawę tego atrybutu. Są też zaklęcia, które na kilkadziesiąt sekund pozwolą zwiększyć Szczęście – co przydaje się np. podczas tworzenia mikstur.